Konu Anlatımı

DOĞAL SAYILAR
Matematikte genelde her şey rakam ile ifade edilir. Bu yüzden sayıları çok iyi bilirseniz, hem matematikte hem de hayatınızın her alanında başarılı olursunuz. İlk önce bir başlangıç noktası belirlememiz gerekiyor. Matematikte bu ilk başlangıcı ‘0’ (Sıfır) olarak kabul ediyoruz. Sıfırdan sonra tüm sayılar bir sıra ile artmakta veya azalmaktadır. Sıfırdan sonra sayılar sırası ile 1 (Bir), 2 (İki), 3 (Üç), 4 (Dört), 5 (Beş), 6 (Altı), 7 (Yedi), 8 (Sekiz) ve 9 (Dokuz)’a kadar artmaktadır ve ‘9’ (Dokuz) dan ‘0’ (Sıfır) kadar azalmaktadır. ‘0’ Sıfırdan başlayıp ‘9’a kadar devam eden sayılara DOĞAL SAYILAR denir. Doğal sayıların en küçüğü ‘0’ ve en büyüğü ‘9’dur.

  • Ör: 8 > 6 (Sekiz büyüktür Altı’dan diye okunur.)

İki Basamaklı Doğal Sayılar
İki basamaklı sayılardır. İki basamaklı doğal sayıların en küçüğü 10 (On) ile başlar ve iki basamaklı en büyük sayı 99 (Doksan Dokuz)’a kadar devam eder. 16 (On Altı), 75 (Yetmiş Beş) gibi sayılar iki basamaklı doğal sayılardır.

  • Ör: 39 > 21 (Otuz Dokuz büyüktür Yirmi Bir’den diye okunur.)
  • ‘12’ (On İki) Sayısında; ‘1’ (Bir)’in basamak değeri ‘10’ (On) ve sayı değeri ‘1’ (Bir)’dir ve ‘2’ (İki)’nin basamak değeri ‘2’ (İki) ve sayı değeri ise ‘2’ (İki)’dir.
  • ‘98’ (Doksan Sekiz) Sayısında; ‘9’ (Dokuz)’un basamak değeri ‘90’ (Doksan) ve sayı değeri ‘9’ (Dokuz)’dur ve ‘8’ (Sekiz)’in basamak değeri ‘8’(Sekiz) ve sayı değeri ise ‘8’(Sekiz)’dir.

Üç Basamaklı Doğal Sayılar

Üç basamaklı sayılardır. Üç basamaklı doğal sayıların en küçüğü 100 (Yüz) ile başlar ve üç basamaklı en büyük sayı 999 (Dokuzyüz Doksan Dokuz)’a kadar devam eder. 345 (Üçyüz Kırk Beş), 620 (Altıyüz Yirmi) gibi sayılar üç basamaklı doğal sayılardır.

  • Ör: 123 > 110 (Yüz Yirmi Üç büyüktür Yüz On’dan diye okunur.)
  • Ör: 437 < 835 (Dörtyüz Otuz Yedi küçüktür Sekizyüz Otuz Beş’ten diye okunur.)
  • 272 (İkiyüz Yetmiş İki) Sayısında; en soldaki ‘2’ (İki)’nin basamak değeri ‘200’ (İkiyüz) ve sayı değeri ‘2’dir. ‘7’ (Yedi)’nin basamak değeri ’70’ ve sayı değeri ’7’dir. En sağdaki ‘2’ (İki) ise basamak değeri ‘2’ (İki) ve sayı değeri de ‘2’ (İki)’dir.
  • 690 (Altıyüz Doksan) Sayısında; ‘6 (Altı)’nın basamak değeri ‘600’ (Altıyüz) ve sayı değeri ‘6’dır. 9 (Dokuz)’un basamak değeri ‘90’ (Doksan) ve sayı değeri ise ‘9’ (Dokuz)’dur. ‘0’ (Sıfır)’ın basamak değeri de, sayı değeri de ‘0’ (Sıfır)’dır.

————————————————————————————————————————————

Doğal Sayılar yukarıda görüldüğü gibi Sıfırdan başlayarak Dokuza kadar sıra ile artarak devam eder.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s